poz
05 خرداد 1402 - 08:55

‌کردستان ظرفیت‌های فراوانی برای رشد اقتصادی و تبادلات فرهنگی دارد

استاندار کردستان با اشاره به وجود ۲۳۰ کیلومتر مرز مشترک کردستان با اقلیم عراق گفت: این استان به دلیل همجواری با کشور عراق و نزدیکی فرهنگی با این کشور ظرفیت خوبی برای رشد اقتصادی و تبادلات فرهنگی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج, اسمیاعیل زارعی‌کوشا شامگاه پنج‌شنبه در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری توت فرنگی که با حضور معاونین وزارت جهادکشاورزی و مهمانان خارجی (ژاپن) در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد اظهار داشت: برگزاری این همایش فرصتی برای مسئولان استان در راستای توسعه و تکمیل زنجیره ارزش در تولیدات باغی است.

وی با اشاره به اینکه کردستان از ظرفیت‌ها و استعدادهای خوبی در عرصه کشاورزی برخوردار است، افزود: بخش کشاورزی بهترین حوزه برای توسعه اقتصادی استان محسوب می‌شود.

استاندار کردستان با اشاره به وجود 230 کیلومتر مرز مشترک کردستان با اقلیم عراق گفت: این استان به دلیل همجواری با کشور عراق و نزدیکی فرهنگی با این کشور ظرفیت خوبی برای رشد اقتصادی و تبادلات فرهنگی است.

وی تصریح کرد: توسعه ظرفیت‌های بخش کشاورزی، ارتقاء شاخص‌های تولید و بالا بردن سطح زیر کشت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و زمینه بهره‌مندی بیشتر تولیدکنندگان را فراهم می‌کند.

به گفته زارعی‌کوشا؛ کردستان ترکیبی از مواهب بی‌نظیر خداوندی، میراث ملموس و غیر ملموس، اورامان و چشم اندازهای بلوط، آثار ثبت شده یونسکو و وجود دریاچه زریبار بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین جهان و دشت‌های حاصلخیز دهگلان، بیجار و قروه برخوردار بوده که هر کدام ظرفیت‌های ارزشمندی برای توسعه استان است.

90 درصد محصولات کشاورزی وابسته به منابع آبی است

نماینده مردم شهرستان‌های قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: تامین امنیت غذایی تضمین کننده امنیت ملی و اقتدار کشور است.

اوسطی با اشاره به اینکه تدوین برنامه پنج ساله توسعه و نیز سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بیانگر اهمیت امنیت غذایی است، تصریح کرد: حوزه کشاورزی بیش از هر حوزه دیگری نیازمند توجه است.

وی اظهار کرد: مسئله تولید به ویژه حوزه کشاورزی از موضوعات مظلوم در هر کشوری است به طوری‌که 10 تا 30 درصد کشورها در حوزه تولید سرمایه‌گذاری می‌کنند.

اوسطی سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی را کلید واژه رشد اقتصادی استان بیان کرد و گفت: در راستای رشد اقتصادی باید از ظرفیت‌های بانکی، شرکت‌های دولتی و جریان نقدینگی بهره گرفت. 

وی با اشاره به عملکرد نامطلوب منابع پایه تولید تصریح کرد: منابع پایه می‌تواند سهم به‌سزایی در توسعه پایدار بخش کشاورزی ایفاء کند. 

عضو مجمع نمایندگان کردستان در مجلس منابع آب و خاک را 2 چالش بخش کشاورزی دانست و افزود: 90 درصد محصولات کشاورزی در کشور ما وابسته به منابع آبی هستند، این در حالی است که در بسیاری کشورهای جهان 60 درصد محصولات وابسته به دیم و 40 درصد وابسته به آب هستند.

وی تاکید کرد: اگر تغییراتی در شیوه بهره‌برداری از منابع آب و خاک در کشور ایجاد نشود، در آینده تولید محصولات با چالش مواجه خواهند شد.

به گفته اوسطی، در سال‌های گذشته کردستان 90 درصد تولید توت فرنگی را در کشور تولید می‌کرد اما امروز کردستان 65 هزار تن توت فرنگی تولید می‌کند.

نماینده مردم شهرستان‌های قروه و دهگلان در مجلس با اشاره به اینکه توت فرنگی برند استان و ملکه میوه‌ها محسوب می‌شود و زمینه کشت و تولید آن فراهم است یادآورشد: سطح زیر کشت توت فرنگی و عملکرد واحد سطح را باید افزایش یابد.

در این مراسم‌ سفیر ژاپن حضور داشت که ظرفیت‌های کشاورزی در کشور و استان کردستان را ویژه برشمرد و خواستار توجه مسئولان به توسعه این حوزه شد.

انتهای پیام/488/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1238798